נזילות מים הן תופעה שכיחה בבית. לעתים קרובות הם יכולים להיות בעיה קשה למצוא ולזהות, אבל למרבה המזל יש כמה דרכים פשוטות לגלות אם יש לכם נזילה בבית. אחד הסימנים הנפוצים ביותר לדליפת מים הוא שימוש מוגבר במים. אם שמתם לב שחשבון המים שלכם גדל, זה יכול להיות שיש לכם נזילה שלא מזוהה אי שם בבית.

לעתים קרובות, כאשר מישהו חושד שאולי הוא חווה דליפת מים, הוא יבדוק את השירותים שלו עבור סימנים של מים זורמים או יראה אם נוצרות שלוליות או נקודות רטובות על הרצפה. לפעמים קשה לזהות את הסימנים האלה ולעיתים הדרך היחידה לדעת בוודאות היא להזמין אינסטלטור מנוסה שיבצע בדיקות ויברר היכן קיימת נזילה ויתן המלצות בהתאם לטיפול בנזילה.

בנוסף, היום נזילות מים יכולות להתרחש גם במקרים שבהם מבוצעות תשתיות מחוץ לשטח הבית, נזילות אלו קורות בגלל מפגע של כלי עבודה בתשתית המים. בכדי למנוע את אותם מצבים של פגיעה בתשתיות מים מבוצע תהליך של איתור תשתיות ביוב ומים מקצועי, שיכול לספק מיפוי מלא של השטח ובהתאם ניתן יהיה לדעת היכן אפשר לבצע את עבודות החפירה.

תהליך איתור נזילות מים 

איתור נזילות מים הוא תהליך איתור נזילות מים על ידי שימוש במגוון חיישנים לאיתור וזיהוין. ניתן למצוא נזילות במקומות רבים כגון מערכות השקיה, אינסטלציה ומי שתייה.

ישנם סוגים שונים של חיישנים שעשויים לשמש לאיתור נזילות מים: חיישנים אולטראסוניים משתמשים בגלי קול בתדר גבוה כדי לזהות דליפות בעוד שהדמיית אינפרא אדום או תרמית יכולה לזהות דפוסי חום מהמים הבורחים.

איתור נזילות הוא היבט חשוב מאוד בשמירה על מבנה בריא ומשגשג. אם נזילה שלא מזוהה לא מטופלת, היא עלולה להוביל לנזקים גדולים כמו גידול עובש נרחב, הצפה ואפילו נזק מבני שעלול לגרום לתיקונים או שיקום יקרים.

איתור נזילות מים במבנה חיוני לשמירה על שלמותו ולמניעת נזקי מים גדולים. חשוב לאתר ולזהות את מיקום הנזילה בהקדם האפשרי, כדי למזער את הנזק הפוטנציאלי ואת עלות התיקון. זאת ניתן לעשות על ידי חברה לאיתור נזילות שעושה שימוש בציוד תרמי משוכלל ומתקדם.

הדרך הנפוצה ביותר לאיתור נזילה היא באמצעות האזנה לצלילי מים זורמים, אך לשיטה זו יש מספר חסרונות: לא ניתן להשתמש בה בבניינים ללא חלונות, היא לא יכולה לדעת אם יש נזילות מרובות או לאן הן מגיעות. מ, וזה מחייב מישהו להיות נוכח פיזית באתר. שיטות אחרות כמו שימוש במצלמות אינפרא אדום או מצלמות הדמיה תרמית מאפשרות לאנשים לא רק לאתר היכן נמצאת הדליפה אלא גם למדוד את חומרתה.

שימוש במצלמות תרמיות 

איתור נזילות מים באמצעות מצלמות תרמיות הוא פתרון בעלות נמוכה לעסקים ולבעלי בתים. בימים אלה, מצלמות תרמיות נמצאות בשימוש על ידי חברות לניטור הצינור שלהן לאיתור דליפות ובעיות אחרות. מצלמות תרמיות משתמשות בגלי אינפרא אדום שחודרים דרך חומרים שונים כדי לזהות דליפות וחריגות אחרות בקו צינור. ניתן להתקין מצלמות תרמיות בצינורות או במיכלים האוגרים מים או נוזלים אחרים בלחץ גבוה, מה שאומר שהן מספקות זיהוי מוקדם של כל דליפה פוטנציאלית לפני שהיא הופכת לבעיה גדולה.

איתור נזילות מים הוא משימה מכרעת לכל בניין – במיוחד במבנים ישנים ללא צנרת חדישה.

מצלמות תרמיות משמשות כשיטה לאיתור נזילות מים שכן הן יכולות לזהות שינויים בטמפרטורה המתרחשים כאשר מים זורמים. באופן זה, המצלמה יכולה לזהות נוכחות של נזילה ואף מיקומה.

מהי מצלמה תרמית?

מצלמה תרמית היא מכשיר הלוכד קרינת אינפרא אדומה כדי לייצר תמונה של עצמים בסביבה.

מצלמת הדמיה תרמית משמשת לאיתור נזילות המים על ידי שינוי הטמפרטורות.

המצלמה התרמית מסוגלת לזהות שינויים באנרגיה התרמית עקב בריחת אדים מצינור, או שינוי שיפועי טמפרטורה המעידים על דליפת מים. המצלמה יכולה גם לזהות סוגים אחרים של אנרגיה כגון חום או אור.

מצלמה תרמית מצלמת תמונה ברורה ומפורטת של אדם או חפץ על ידי מדידת החום הנפלט ממנו.

הדמיה תרמית שימושית ביותר למעקב לילה מכיוון שהיא יכולה לראות בחושך מוחלט.

מצלמות תרמיות משמשות גם ביישומים רפואיים (כגון גילוי סרטן) וביישומים תעשייתיים (כגון זיהוי דליפות).

יש אנשים שמשתמשים בהם למטרות פנאי, כמו ציד חיות בר בלילה או צפייה במופעי זיקוקים.

כיצד מצלמה תרמית מזהה נזילות מים?

באופן כללי, ישנם שני סוגים של מצלמות תרמיות: מגע ומצלמות ללא מגע. מצלמות תרמיות למגע מזהות נזילות מים על ידי נגיעה במשטח של צינור או קיר. מצלמות ללא מגע מוצאות דליפות על ידי זיהוי חתימות החום שלהן.

ניתן להשתמש במצלמות ללא מגע לאיתור נזילות מים במגוון הגדרות, כולל מפעלי תעשייה, מתקנים חקלאיים ומבנים.

מהם היתרונות של שימוש במצלמה תרמית לאיתור נזילות מים?

ישנם יתרונות רבים בשימוש במצלמות תרמיות לאיתור נזילות מים. יתרון מרכזי אחד הוא שמצלמות אלו יכולות לזהות נזילות גם במקומות בהם לא ניתן לראות בעין בלתי מזוינת.

חלק מהיתרונות כוללים:

1) איתור נזילות מים גם כשהן מוסתרות מאחורי קירות, רצפות, תקרות וכו'.

2) מצלמות תרמיות יכולות לספק תובנות על מה שגורם לדליפה שאולי קשה לזהות אותה חזותית.

3) להדמיה תרמית דיוק זיהוי גבוה ולעיתים הוא חסכוני יותר משיטות אחרות לאיתור נזילות מים.

האם יש חסרונות לשימוש במצלמה תרמית לאיתור נזילות מים?

לא הרבה אנשים יודעים את זה, אבל יש כמה חסרונות לשימוש במצלמה תרמית לאיתור נזילות מים. אחד החסרונות הגדולים ביותר הוא המחיר.

העלות של מצלמה תרמית יכולה להיות יקרה ואולי לא תהיה אופציה עבור כולם. דוגמה טובה לכך תהיה מישהו שיש לו רק כמה דליפות ולא רוצה להשקיע במכשיר כל כך יקר.

חסרון נוסף הוא משך הזמן שלוקח למצלמה התרמית לבצע קריאה, שיכול לנוע בין שתי דקות לשלושים דקות או יותר בהתאם לגורמים מסוימים כמו טמפרטורה וכמה לחות יש באוויר.