איתור תשתיות מתכתיות ותהליך זיהוי תשתיות תת קרקעיות מתכתיות הוא תהליך מורכב, שצריך לקחת בחשבון משתנים רבים. לכן, חשוב שהתהליך יתעדכן על בסיס קבוע.

איתור תשתיות תת קרקעיות מתכתיות הוא תהליך המשמש לאיתור וזיהוי נוכחות של סוגים שונים של תשתיות תת קרקעיות כגון מערכות מים, גז וביוב. בדרך כלל תהליך זה כולל שימוש באינדוקציה אלקטרומגנטית או מכ"ם חודר קרקע.

בדרך כלל משתמשים בשיטה זו במקרים בהם ישנן נקודות גישה מוגבלות למערכת תת קרקעית שכן היא יכולה לזהות עצמים מבוססי מתכת מרחוק.

שיטה זו משמשת גם על מנת למצוא מיקומים מדויקים לחפירה מתוכננת עבור פרויקטי בנייה או סלילת כבישים מבלי לחפור עמוק מדי באדמה.

איתור תשתיות מתכתיות עמוקות 

איתור מוקשים עמוקים, בניית מנהרות וקווי טלגרף הם רק חלק מהדוגמאות הרבות של תשתיות תת-קרקעיות שהן קריטיות לחברה שלנו. הם מהווים אתגר למהנדסים שצריכים למצוא אותם כדי להימנע מעבודות חפירה או שיפוץ יקרות.

איתור מבנים אלה אינו קל מכיוון שהם בדרך כלל קבורים מתחת לפני הקרקע ויכולים להיות מוסתרים על ידי צמחייה, מבנים או אפילו כלי עזר אחרים. טכניקה אחת שבה משתמשים מהנדסים כדי לזהות תשתיות אלו היא אלקטרומגנטיקה (EM). גלי EM חודרים אל פני הקרקע וכל מבנים מתכתיים מתחת ישקפו אותם בחזרה עם ה"חתימה" שלהם. חתימה זו נקלטת על ידי מקלט EM על פני השטח. עם זאת, לטכניקה זו יש מגבלות מסוימות מכיוון שהיא יכולה לזהות רק מבנים

תשתיות מתכתיות – התשובות לכל השאלות שלכם 

נושא איתור תשתיות תת קרקעיות הוא נושא שעולות בו לא מעט שאלות, אנו בחברת איתורים מביאים לכם את התשובות המקצועיות שלנו לכל השאלות שלכם.

מה המצב הנוכחי של זיהוי תשתיות תת קרקעיות?

המצב הנוכחי של זיהוי תשתיות תת קרקעיות עדיין לא ברור במיוחד.

הסיבה לכך היא שהנתונים הגיאוגרפיים הזמינים לשימוש בטכנולוגיות אלו אינם תמיד מדויקים או מלאים.

יש גם כמה בעיות עם הדיוק של המודלים המשמשים לזיהוי נכסים תת-קרקעיים, מה שעלול להוביל לתוצאות חיוביות שגויות ולהחמצת יעדים.

ולבסוף, ישנם אתגרים באיתור נכסים ספציפיים בתוך אזור על סמך קואורדינטות המיקום שלהם.

מה תפקידם של גלאי מתכות בתהליך הגילוי?

גלאי מתכות הם חלק מכריע בתהליך איתור תשתיות תת קרקעיות. שני הסוגים הנפוצים ביותר של גלאי מתכות הם כף יד והליכה.

גלאי מתכות ידניים משמשים לסריקת הקרקע לאיתור מתכות קבורות שעלולות להיות על פני השטח או בקרבתו. אלה יכולים לשמש לאיתור צינורות, כבלים, בורות ביוב וחפצים אחרים שבהם הגישה אינה אפשרית. גלאי מתכות עוברים לחפש משטחים גדולים יותר כגון מדרכות ושטחים פתוחים כדי שיוכלו לזהות מתכות קבורות ממרחק. גלאי מסוג זה מותקן לרוב על רכב כך שהוא יכול לסרוק משטחים גדולים במהירות.

מהם חלק מהאתגרים העומדים בפני יצרני ומפעילי גלאי מתכות?

1. העלות של ציוד גלאי מתכות היא יקרה, מה שמונע מאנשים רבים לקנות אחד.

2. אין מספיק עובדים מוסמכים לעבוד כמפעילי גלאי מתכות.

3. קשה למצוא מקום שיאפשר לך להשתמש בגלאי המתכות שלך כי יש כל כך הרבה הגבלות על היכן ניתן להשתמש בהם.

ישנם אתגרים רבים העומדים בפני יצרני ומפעילי גלאי מתכות, אך שלושת אלו בולטים כמשמעותיים ביותר.

מהן כמה טכנולוגיות עתידיות שעשויות לאפשר זיהוי טוב יותר של תשתיות תת קרקעיות?

בעיה מרכזית בתשתית תת קרקעית היא שקשה לזהות אותה. טכנולוגיות חדשות שפותחו בעתיד יכולות לשפר את הנושא הזה על ידי מתן אפשרות לזיהוי טוב יותר של תשתית תת קרקעית.

ישנן טכנולוגיות רבות שיכולות לסייע בזיהוי תשתיות תת קרקעיות, כולל חיישנים לגלים אלקטרומגנטיים, מכ"ם חודר קרקע (GPR) וסריקת לייזר תלת מימדית.

למערכת GPR יש את היכולת לזהות עצמים תת קרקעיים ללא כל מגע. חיישן ה-GPR פולט גל אלקטרומגנטי שעובר דרך פני הקרקע ומחזיר תצורות סלע או עצמים אחרים.

סורק הלייזר התלת מימדי הוא טכנולוגיה המזהה עצמים תת קרקעיים על ידי יריית קרן לייזר מטה אל הקרקע ומדידת כמה זמן לוקח לקרן לקפוץ חזרה למעלה.

טכנולוגיית זיהוי הנקראת פינג-פונג משתמשת במערך חיישנים אשר פולטים גלי קול בתדרים שונים על מנת למדוד כמה זמן לוקח להם לחזור אחורה ממקומות שונים באובייקט הנסרק.