הנדסה בעזרת מחשב הפכה להיות חלק בלתי נפרד מכל תכנון וביצוע, נעשה בה שימוש גם בכל תכנון מקדים לפרויקטים.

המחשב והתוכנות המתקדמות הם חלק בלתי נפרד מכילו של כל מהנדס, מתכנן והטכנולוגיה המתקדמת שבה נעשה שימוש גם כחלק מביצוע איתור תשתיות תת קרקעיות.

בעשרים השנים האחרונות המחשב הפך לכלי חיוני בהנדסה, עיצוב וחשבונאות. העיצובים החדשניים של מתקנים מסובכים יהיו בלתי אפשריים ללא סיוע של כלי ניתוח מבוססי מחשב. על ידי שימוש בתוכניות ניתוח למטרות כלליות לבדיקת עיצובים חלופיים של מבנים מורכבים כגון מפעלים פטרוכימיים, מהנדסים מסוגלים לשפר מאוד את העיצובים הראשוניים. מערכות חשבונאות למטרות כלליות זמינות ומאומצות גם בארגונים לביצוע פעולות הנהלת חשבונות שוטפות וחשבונאות פיננסית. יישומים אלה מנצלים את היכולת של מחשבים לבצע חישובים מספריים באופן מתוכנת מראש במהירות, בזול ובדייקנות.

למרות התקדמות זו, המחשב משמש לעתים קרובות ככלי מקרי בלבד בתהליכי תכנון, בנייה וניהול פרויקטים. עם זאת, יכולות חדשות, מערכות ותוכניות יישום מאומצות במהירות. אלה מונעים בחלקם מהשיפור המדהים ביכולת חומרת המחשב, הכנסת האינטרנט וירידה יוצאת דופן בעלויות. תורמים גם מושגים חדשים בעיצוב מחשבים ובתוכנה. לדוגמה, הכנסת מחשבים אישיים באמצעות מיקרו -מעגלים עודדה אימוץ תוכניות אינטראקטיביות בגלל העלות הנמוכה והיכולת הרבה של חומרת המחשב. מחשבים אישיים הזמינים בסכומים של מתחת ל 5000 שקלים חדשים בשנת 2021 הם בעלי יכולת זהה למעשה למערכות מחשב מיינפריים יקרות של חמש עשרה שנים קודם לכן.

גרפיקה ממוחשבת כחלק מהיכולות לשימוש של הנדסה בעזרת מחשב מספקת דוגמא רלוונטית נוספת למנגנון פוטנציאלי מהפכני לעיצוב ותקשורת. ייצוגים גרפיים של הפעילות הפיזית והעבודה בפרויקטים היו כלי חיוני בענף הבנייה במשך עשרות שנים. עם זאת, ניסוח ידני של שרטוטים, תוכניות ותרשימים אחרים הוא מייגע ויקר. עצמאי, ציוד שרטוט בעזרת מחשב הוכיח את עצמו פחות יקר ומסוגל לייצר את הציורים הדרושים. באופן משמעותי יותר, המידע הגיאומטרי הדרוש להפקת שרטוטים רצויים עשוי לשמש גם כמאגר מידע לתכנון בעזרת מחשב ולבנייה משולבת מחשבים. ניתן לייצג רכיבי מתקנים כמודלים מוצקים מבוססי מחשב תלת מימד למטרה זו. מידע גיאומטרי מהווה רק מרכיב אחד של מאגרי מידע משולבים בהם המחשב יכול להבטיח עקביות, שלמות והתאמה למפרטים ולאילוצים הרלוונטיים. כבר ניסו כמה גישות לסביבות הנדסיות משולבות ממוחשבות מסוג זה.

מחשבים מיושמים גם יותר ויותר על משימות לא אנליטיות ולא מספריות. לדוגמה, עוזרי כתיבת מפרט מבוססי מחשב משמשים להרכבה מהירה של סטים של מפרטים סטנדרטיים או להוספת סעיפים מיוחדים בתיעוד של עיצובי המתקן. כדוגמה נוספת, העברת מידע ממוחשבת מספקת אמצעי להימנעות מתמלול עמל ונטוי טעויות של פרטי הפרויקט. בעוד שרוב היישומים והמחקרים המסורתיים בתחום עזרי המחשב הדגישו חישובים מספריים, השימוש במחשבים יעבור במהירות לכיוון הבעיות הנפוצות והקשות יותר של תכנון, תקשורת, עיצוב וניהול.

מערכות מבוססות ידע מייצגות דוגמה בולטת לגישות תוכנה חדשות החלות על ניהול פרויקטים. מערכות אלו צמחו במקור ממחקרים של בינה מלאכותית שבהם עוצבו תהליכים קוגניטיביים אנושיים. בתחומי בעיה מוגבלים כגון תצורת ציוד או בקרת תהליכים, הוכח כי מערכות מבוססות ידע מתקרבות או עולות על הביצועים של מומחים אנושיים. התוכניות מסומנות על ידי הפרדה בין תוכנית מנוע ההיגיון או "המסקנה" לבין ייצוג ידע ספציפי לתחום. כתוצאה מכך, מפתחי מערכות אינם צריכים לציין אסטרטגיות פתרונות (או אלגוריתמים) מלאים לבעיות מסוימות. מאפיין זה של מערכות מבוססות ידע הופך אותן לשימושיות במיוחד בתחומי התכנון והניהול של הפרויקטים.

עוזרי תוכנת מחשבים יהפכו בקרוב לכל מקום כמעט בכל ארגוני ניהול הפרויקטים. האתגר למנהלים הוא להשתמש בכלים החדשים בצורה יעילה. סביבות עבודה עתירות מחשבים צריכות להיות מובנות על מנת לסייע ולהעצים את יכולותיהם של מנהלים במקום להסיט את תשומת הלב מבעיות של ממש כמו מוטיבציה של עובדים.