הקמת תשתיות ופיתוח מביאים כבישים, מבנים, מחלפים, פארקים. עבודות תשתית מתבצעות במהלך שיקום מבנים קיימים, בהקמת מבנים ושיפור שכונות. לעיתים, העבודות מחייבות שימוש בכלים מכניים וחשמליים ולעיתים יהיה מדובר על כלים ידניים או טכנולוגיות חדשניות. נסביר על כמה מפריטי הציוד וכלי העבודה שמאפשרים לבצע עבודות פיתוח והקמת תשתית, בכל רחבי הארץ.

כלי חכמים וגלאים לזיהוי תשתיות קיימות

בביצוע עבודות תשתית עשוי הקבלן או החברה לפיתוח להשתמש במגוון רחב למדי של כלי עבודה חשמליים. אולם, עוד לפני שמביאים אפילו כלי חשמלי אחד, צריך למפות את המקום ולבדוק היכן קיימות תשתיות ישנות. ציוד וכלים חכמים יודעים לזהות היכן עוברים כבלי תקשורת, היכן עוברים כבלי חשמל, היכן עוברת מערכת אינסטלציה. כאשר תוכניות הבניה או השרטוטים הישנים של האזור אינם בהישג יד או אינם שלמים, זיהוי תשתיות מאפשר למנוע הרס או נזק והמשך ביצוע הפרויקט, על הצד הטוב ביותר. כלים חכמים לזיהוי תשתיות יכולים לכלול למשל:

  1. מערכות לזיהוי מתכות – גלאי מתכת מקצועיים יכולים לאתר היכן עוברת צנרת מים ישנה (מהסוג שעשוי מתכת, כפי שהיה מקובל בעבר).
  2. מערכות לזיהוי מערכות חשמל – ציוד לבדיקת נוכחות של השראה חשמלית יכול לסייע במיפוי של כבלים וציוד תת קרקעי רלוונטי.
  3. מצלמות תרמיות – יכולות לאפשר זיהוי של צנרת מים חמים ותשתיות שפולטות חום.
  4. גלאי קול ומיקרופונים רגישים – יכולים לזהות נוכחות של תשתיות בעומק הקרקע, ללא צורך בחפירות רציניות.

ציוד וכלי עבודה לביצוע חפירות

בביצוע עבודות תשתית ופרויקטים בתחומי חשמל, ביוב, מים וכדומה, נדרש ציוד ונדרשים כלים לחפירות. לאחר מיפוי תשתיות קיימות יש להביא כלים כבדים או ציוד ידני, על פי סוג החציבה או החפירה. בין היתר משתמשים בציוד וכלים כגון:

  1. צמ"ה – ציוד מכאני הנדסי, שופלים, מחפרונים, טרקטורים.
  2. פטישי אוויר ומערכות חציבה למיניהן.
  3. כלים לקידוח בטון – שכוללים ראשי יהלום, כאשר יש לסלק יציקות או מחסומי בטון ישנים או מתפוררים.
  4. לצורך הריסת מבנים ישנים ניתן להשתמש בכלים או ציוד נוסף, על פי הצורך (למשל כדור הריסה המולבש על מנוף ייעודי).

כלי עבודה לתשתיות ופיתוח נוסף

לשם השלמת עבודות תשתית, פיתוח נוסף, פרויקטים של פיתוח או בנייה, עשויים להידרש עוד מגוון כלים. בין היתר, מדובר למשל בכלים כגון פטישון, מקדחים, משורי דיסק. ציוד לחפירה ויישום כלונסאות מאפשר לבסס מבנים או תשתיות ולחבר אותם היטב לקרקע. מערבלי בטון ניידים ולעיתים משאבות להזרקת בטון ישמשו לצורך העברת כמויות גדולות של בטון, למקומות הרצויים.

נדגיש כי במהלך תכנון הפרויקט בשלבים ראשוניים, ניתן יהיה להגדיר תמונת מצב מלאה. כך אפשר לדעת אילו מערכות, ציוד וכלים צריך להביא בשלבים הבאים ואילו קבלנים או אנשי מקצוע ומומחים יוכלו להשלים את העבודה.